Airbear13
Airbear13 Airbear13
  • 17-11-2017
  • Mathematics
contestada

You earn $0.85 for every cup of hot chocolate you sell how many cups do you need to sell to earn $55.25

Respuesta :

monica08 monica08
  • 17-11-2017
$0.85/$55.25= 65cups

Proof: 65cupsX$0.85=$55.25
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following values are solutions to the inequality 6≥4x−5?
1. What is the second largest country in the world? What three oceans border this country?
write the expression in repeated multiplication form then write the expression as a power ​
is -660.3 an integer?
Round your answers to the nearest tenth. 1) radius = 10 cm 2) radius = 4.5 mm 3) radius = 10.3 yards 4) radius = 1.5 m Please help its my bellwork
The fisherman pays a contractor to repair his dock. The charges are $1200 for lumber, $60 for sales tax, and $750 for labor. The fisherman pays $260 down and fi
You are assigned 50 math exercises for homework. You complete 44% of these before dinner. How many have you done? How many do you have LEFT to do
If a 24oz bottle of water costs $2.35. What is the cost per ounce? Round to the nearest penny.
It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.​
which on is it...?? .