Modemorin1258 Modemorin1258
  • 21-03-2018
  • Mathematics
contestada

In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88

Respuesta :

jacobb301 jacobb301
  • 27-03-2018
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
Answer Link

Otras preguntas

(bucket in) it means carrying or lifting water ina bucket?​
Underline prepositions The house is on fire Ram. Bat on the table in the room and called his mother.​
What was the purpose of the Missouri Compromise? A) to allow new states to decide whether they would ban enslavement B) to set rules for immigration into the Un
I NEED THIS DONE IN 5 MIN SOMEONE HELP
HELP!! ASAP!! 100POINTS granted
х 24, 36, 48 y -8, 1, 10 What is the y-intercept of the line?
3 tons of sand cost $3,900.00. What is the price per pound?
What words go where?
Solve the equation algebraically. 2lnx + 7 = ln(4x) + 10 Round your final answers to two decimal places.
A network____________________is a physical connection of computer through cables